Koło dziennikarskie z elementami fotografii

Zajęcia prowadzi mgr Krzysztof Szlapa

„Obiektyw aparatu fotograficznego, jak oko mitycznego cyklopa, jest wszechwidzące: ukazuje nam cały, bogaty świat, staje się naszym własnym okiem, wzbogaca umysł, bawi, uczy i zadziwia”. Henryk Latoś

W mojej praktyce tworzenie rozpoczyna się od konstruowania narzędzia, czyli aparatu fotograficznego. Uważam, że zrozumienie podstawowych procesów optycznych i chemicznych jest punktem wyjścia do rozpoznania tego, czym jest fotografia (gr. photos – światło; graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) oraz otwiera na kreatywne podejście do tworzenia obrazu fotograficznego.

W programie zajęć:
Nauka widzenia i fotografowania
Tworzenie prostych aparatów fotograficznych camera obscura; fotografowanie nimi, wywoływanie zdjęć
Fotografowanie z określonym tematem w Parku Śląskim (plener)
Historia fotografii; najważniejsze zdjęcia w historii fotografii i ich autorzy – ciekawe książki i ważne katalogi fotograficzne
Spotkania z artystami; specjalni goście
Organizacja wystawy uczestników zajęć
Wyjścia na wystawy fotograficzne w obrębie Katowic
Połączenie technik szlachetnych z fotografią cyfrową

Krzysztof Szlapa rocznik ’87, od urodzenia mieszka w Katowicach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski, autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, częsty gość w Żywym Skansenie Fotografii, kurator w Galerii Pustej CD. oraz w Galerii Za szybą, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej, prowadzący zajęcia fotograficzne dla dzieci i młodzieży, z wykształcenia filolog, nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej.

Galeria zdjęć GOOGLE