Pożegnanie zimy

Początek nowej pory roku to doskonała okazja, aby pożegnać zimę, a wraz z nią niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada na ten sam termin.

Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca i jest to termin stały. W tym roku będzie to czwartek. Astronomiczny początek wiosny 2019 – kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?

Astronomiczna wiosna może zaczynać się 20 lub 21 marca. W 2019 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada w środę, 20 marca. Co ciekawe, z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.

Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Kukła – marzanna, którą robi się ze słony i różnych tkanin na podobiznę kobiety, a następnie topi, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie.

Dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Katowicach postanowiły świętować odejście zimy astronomicznej. 20 marca wspólnie wyruszyliśmy nad rzekę Rawę w okolice stawu Maroko własnoręcznie zrobioną kukłą. Więcej w fotorelacji ….

 

 

Post Author: admin