Nasze sukcesy 2014/15

Osiągnięcia wychowanków zespołu dekoratorskiego prowadzonego przez Panią Eugenię Perygę

W dniu 1 czerwca 2015 r. zostały wręczone nagrody w Ogólnopolskim Projekcie „Ja-Ty-My Obywatele Europy”. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: Skarbiec dla Europy. Organizatorami projektu są Młodzieżowy Dom Kultury w Katowicach i Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. W ramach projektu odbył się Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Skarbiec dla Europy”, warsztaty plastyczne oraz wystawa pokonkursowa i wernisaż. Wychowankowie Pani Eugenii Perygi zdobyli:

III nagrodę – Aleksandra Bogusławska

Wyróżnienie –  Weronika Szram

Kwalifikacja do wystawy – Nikodem Guertler 

 Gratulujemy zwycięzcom.

Osiągnięcia wychowanków zespołu instrumentalno-gitarowego prowadzonego przez Pana Marcina Rączkę

21 marca 2015 r. muzycy z  zespołu instrumentalno- gitarowego, podopieczni p. Marcina Rączki współzawodniczyli wśród wielu młodych śląskich wykonawców o tytuł laureata IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Muzycznego „Estrada Młodych 2015”. Organizatorem Konkursu było Stowarzyszenie Ognisk Muzycznych i Artystycznych w Siemianowicach Śląskich.

Konkurs, jako że od wielu lat istnieje na śląskiej mapie festiwalowej, cieszy się ogromną popularnością a jego ranga wraz z kolejnymi latami rośnie. Wieloetapowe zmagania odbywały się w trzech miastach naszego województwa: Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich i Tarnowskich Górach. Wśród ogromnej konkurencji śląskich muzyków trudno o oryginalny i interesujący repertuar. Tym niemniej naszemu wychowankowi, Robertowi Witańskiemu udało się zdobyć II miejsce. Mimo młodego wieku reprezentował bowiem bardzo wysoki poziom umiejętności i wrażliwości na muzykę. O tym, jak wysoki był poziom tegorocznego konkursu, można się było przekonać podczas Koncertu Laureatów 18 kwietnia 2015. W przytulnej auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie wystąpili najlepsi z najlepszych. Wyróżnienie bardzo znacząco, wpłynie na rozwój całej sekcji.

Robertowi gratulujemy i cieszymy się sukcesem wraz z nim!!!

Kolejne sukcesy w kole „Studio piosenki” 

Udany start w Nowy Rok na koncie utalentowanej Adrianny Wójcikowskiej, która w 19 edycji Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Bóg się rodzi, zorganizowanej 14.01.2015 r przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, zdobyła wyróżnienie.  Wydarzenie to odbyło się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Żory i Polskiego Stowarzyszenia Muzyków Kościelnych. Dwa dni później 16.01.2015r. , Adrianna triumfowała podczas XXV Jubileuszowego Regionalnego Konkursu Kolęd – Boronów 2015, zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Boronowie. Oprócz I miejsca Adrianna zdobyła też nagrodę specjalną Burmistrza Gminy Boronów. Koncert Galowy odbył się w przepięknym, 400-stu letnim Kościele Parafialnym NMP Królowej Różańca Świętego.

 

Podczas XI Starochorzowskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, zorganizowanego 13.01.2015 r. na deskach Starochorzowskiego Domu  Kultury, Kornelia Musioł wśród konkursowych wykonań zdobyła wyróżnienie.

 W piątek 9 stycznia w przesłuchaniach konkursowych XVI Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Kolędę Jezusowi” w Woźnikach, 3 solistki „Studia piosenki”: Adrianna, Justyna i Daria, zostały wytypowane do konkursu laureatów. W niedzielę 11 stycznia, w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nasze laureatki w tradycyjnej kolędzie i pastorałkach, wyśpiewały dla MDK-u następujące miejsca i wyróżnienia:

 Adrianna Wójcikowska, pastorałka „Gore gwiazda Jezusowi” – II miejsce w kat. 16-20 lat.

 Justyna Porębska, pastorałka „Kiedy nam do siebie bliżej” – III miejsce w kat. 16-20 lat.

 Daria Porębska, kolęda tradycyjna „Mizerna cicha” – wyróżnienie w kat. 16-20 lat.

Podczas XV Konkursu Kolęd i Pastorałek, zorganizowanego 8 stycznia przez Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach, do rywalizacji z 243 wokalistami z całego Śląska, stanęło 5 podopiecznych „Studia piosenki”: Justyna Porębska, Kornelia Musioł, Wiktoria Kuźnia, Daria Porębska i Adrianna Wójcikowska. Konkurs przyciągnął reprezentantów z Chorzowa, Mikołowa, Bytomia, Zawiercia, Czerwionki-Leszczyn, Poręby, Katowic, Dąbrowy Górniczej, Siemianowic Śląskich, Ciasnej, Tarnowskich Gór, Sączowa, Rudy Śląskiej, Zabrza i Świętochłowic. Po przesłuchaniu wszystkich wykonawców, jury w kategorii powyżej 16 lat, przyznało II miejsce Adriannie Wójcikowskiej za wykonanie kolędy „Cicha noc”.

 

Poznaliśmy laureatów XXII Konkursu Piosenki Poetyckiej „Jastrzębskie śpiewania”.  Cała impreza został zorganizowana po raz 5. 15 listopada 2014 r. w konkursie wzięły udział: Adrianna Wójcikowska i Natalia Gruca. Soliści przyjechali z wielu rejonów Polski m.in. Wołomin, Kielce, Katowice… Wykonywali dwa utwory w języku polskim, dużo utworów było z tzw. poezji śpiewanej.  Jurorzy gorąco zachęcali, by wykonywać współczesną poezję, nie tylko tę dawną. Ich zdaniem poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Po zaciętej walce w zaszczytnym gronie laureatów znalazła się utalentowana Natalia Gruca, plasując się ostatecznie na miejscu trzecim. Uwieńczeniem konkursu był koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Kornelia Musioł zaczarowała jury swoim głosem i znalazła się wśród laureatów  IV Mazowieckiego Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem „Muzyczna jesień” . Pomysł na festiwal to próba zachęcenia do sięgnięcia po stare dobre teksty piosenek, pokazania młodym ludziom dorobku poprzedników i przekonania, że nie tylko to, co współczesne jest dobre. W przesłuchaniach konkursowych, udział wzięło ok. 500 osób. Uczestnicy konkursu spotkali się 24 listopada w licznym gronie, przeżyli niezapomniane chwile, promując wspólnie piosenki z wartościowym tekstem, piosenki z przesłaniem, takie, które płyną prosto z serca. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wykonawczy. II miejsce naszej wychowanki dowodzi, że warto rozwijać swoje umiejętności i wytrwale pracować, aby osiągać sukces.

25 listopada podczas koncertu laureatów  IX Piekarskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Ocalić od zapomnienia”, organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich, w gronie laureatów znalazły się: Kornelia Musioł oraz Natalia Gruca.To bardzo specyficzny konkurs piosenki, promujący naszą rodzimą twórczość. Młodzi wykonawcy śpiewali piosenki z repertuaru wielkich polskich artystów, którzy odeszli, pozostawiając w naszej pamięci niezapomniane przeboje. Każdy z występów był inny  i niepowtarzalny. Festiwal z roku na rok nabiera rozmachu. W tym roku przed konkursowym jury stanęło ok.75 młodych artystów z całego Śląska m.in. Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Tarnowskich Gór, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Bobrowników, Piekar śląskich, Bytomia.  Kornelia Musioł za piosenkę Czesława Niemena, pt.: „Jednego serca” odebrała pierwszą nagrodę a Natalia Gruca w utworze Ryszarda Riedla z grupy Dżem – „Modlitwa III (Pozwól mi …)”. „wyśpiewała” wyróżnienie.

II Konkurs Poezji Śpiewanej – Powrót do Krainy Łagodności, Wieliszew 26 października 2014 r. – reportaż w wydarzeniach

Karolina Musioł – kwalifikacja do części konkursowej

X Konkurs Piosenki Poetyckiej „Sentymenty”, Pszczyna 15 października 2014 r.- reportaż w wydarzeniach

Natalia Gruca – wyróżnienie

Wszystkie dziewczęta rozwijają talenty estradowe w kole „studio piosenki”, pod opieką pani Aleksandry Stano.

GRATULUJEMY!!!

 

Osiągnięcia wychowanków pracowni plastycznej prowadzonej przez Panią Benignę Miśtę

Ogólnopolski Konkurs Dziecięcego Rękodzieła Artystycznego i Kartki Wielkanocnej „Wiosna 2015” marzec 2015 r., Legnica

Wyróżnienie   Anna Malanowicz

Wyróżnienie   Paulina Stefaniak

 

Ogólnopolski Konkurs „Symbole Wielkanocne”

marzec 2015 r., Sosnowiec

Wyróżnienie   Marta Kocerba


Ogólnopolski Konkurs Wielkanocny pt. „Ozdoba Wielkanocna”

kwiecień 2015 r., Czermin

Nagroda specjalna      Anna Malanowicz

Nagroda specjalna      Małgorzata Wierzbicka

Nagroda specjalna      Konrad Adamczyk

 

•    Mamy laureatów w konkursie plastycznym na ilustracje do wierszy Izy Skabek z serii „Zooalfabet” . Pani Iza to poetka i pisarka. Pisze wierszyki i historyjki dla dzieci. Stara się aby jej wiersze i opowiadania pokazywały świat jakim widzą go dzieci. Zgodnie z regulaminem konkursu, opiekun rozdziela (losowo lub według uznania) pomiędzy wychowanków teksty, tak aby powstały ilustracje zwierzątek do jak największej liczby wierszyków. Technika prac jest dowolna. Podopieczni  p. Benigny Miśty (koło twórczych poszukiwań w plastyce, grafika i malarstwo) przepięknymi ilustracjami zwierzątek zdobyli uznanie jury i uplasowali się w ścisłej czołówce.  I miejsce zajął Grześ Brzezina, II miejsce Maja Marczuk, III miejsce Jakub Rzepka. Wyróżnienia otrzymali też: Michał Banaś, Matylda Kryś, Ania Malanowicz, Marta Kocerba oraz Paulina Stefaniak. Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ANIOŁ 2015  otrzymała Maja Korbal, również wychowanka p. Benigny Miśty. Gratulujemy tym bardziej, że rysunek naszej wychowanki został dostrzeżony wśród kilku tysięcy innych prac, nadesłanych przez pełnych pasji i marzeń, pozostałych uczestników konkursu. Utalentowanym podopiecznym pani Benigny życzymy, aby wciąż tak pięknie malowały otaczający ich świat.

 •    Julia Tudzierz, młoda adeptka sztuki plastycznej, została wyróżniona w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Jesień-wszystkie barwy jesieni” dla dzieci przedszkolnych, zorganizowanym przez Przedszkole nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu (październik, 2014 r.). Na konkurs wpłynęły 502 prace plastyczne z przedszkoli z całej Polski. Wszystkie prace można zobaczyć na wystawie zorganizowanej w siedzibie organizatora konkursu. W trakcie oceny jury zwracało szczególną uwagę na samodzielność wykonania prac i walory artystyczne. Julia znalazła się też w gronie nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Ja i Król Maciuś Pierwszy (listopad, 2014 r.). Do udziału w konkursie zaprosili wszystkich chętnych Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku i Urząd Miasta Płocka. To już 15 raz dzieci i młodzież w wieku od 4 do 15 lat mogły pokazać swoje wyobrażenie Króla Maciusia.
•    Grzegorz Brzezina, znalazł się wśród laureatów X Konkursu „Karykatura Ślązaka”, organizowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Centrum Edukacji Twórczej” w Zabrzu (grudzień, 2014 r.). Tegoroczna edycja projektu była poświęcona muzykom   i kompozytorom związanym ze Śląskiem. Jury (artyści plastycy, muzyk, architekt) oceniło ponad 100 karykatur nadesłanych z różnych miast naszego województwa. Tym bardziej cieszy nas fakt, że nasz wychowanek zajął zaszczytne II miejsce! Wystawę prac laureatów można obejrzeć w szkole muzycznej przy ul. Reymonta w Zabrzu do 18 grudnia, a od 15 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu.
•    Dom Kultury w Rybniku-Niewiadomiu zaprosił do udziału w Bożonarodzeniowym Konkursie Plastycznym „Zwyczaje, obyczaje” (grudzień, 2014 r.). Na konkurs napłynęły 263 prace. Zadaniem uczestników było stworzenie pracy plastycznej prezentującej tradycje, zwyczaje i obrzędy  związane ze Świętami Bożego Narodzenia  panujące w rodzinie i rodzinnej miejscowości (oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, obdarowywanie się prezentami,  przygotowanie stajenki, udział w pasterce,  kolędowanie,  jasełka, itp.). Laureatami I miejsc zostali Jakub Rzepka, w kategorii wiekowej: uczniowie klas I – III oraz Milena Szymańska, w kategorii wiekowej: uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych.
•    W rozstrzygniętej już III edycji konkursu plastycznego w ramach projektu „Szukamy Prawdziwego Św. Mikołaja” (grudzień, 2014 r.), współorganizowanego przez naszą placówkę z Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach, Matylda Kryś zdobyła II miejsce a Anna Malanowicz wyróżnienie. Jury oceniając wnikliwie i  rzetelnie samodzielność wykonania prac, jej zgodność z tematem, pomysłowość i estetykę, dokonało przeglądu wśród 454 prac plastycznych, nadesłanych z 72 placówek oświatowych.

Gratulujemy wyróżnionym wychowankom, podopiecznym pani Benigny Miśty i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

Osiągnięcia wychowanków zespołu modelarstwa lotniczego „Eskadra”

Ogólnopolskie zawody modelarskie – VIII Memoriał im. Jana Jóźwiaka w Dąbrowie Górniczej, 13-14 września 2014 r.- reportaż w wydarzeniach

Robert Holeczek  – I miejsce

Paweł Baron – II miejsce

Osiągnięcia wychowanków pracowni plastycznej prowadzonej przez Pana Bogdana Borowskiego

·   

 

  • Wśród 675 prac jakie napłynęły z terenu całego kraju do VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Śląskie Straszki – Bohaterowie Legend Bajek i Przywiarek”, wyróżnienia otrzymały kompozycje podopiecznych zespołu rysunku i grafiki z pracowni p. Bogdana Borowskiego.

Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Prezydenta Katowic Piotra Uszoka, Śląskiego Kuratora Oświaty, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Decyzją powołanego przez organizatora jury (artysta plastyk, regionalista, kulturoznawca), w gronie wyróżnionych znaleźli się: Dominika Małyska, lat 11, za pracę Skarbnik oraz Kajetan Stachowiak, lat 15, za pracę Świetla. Jury przyznało też jedno wyróżnienie specjalne pozaregulaminowe dla prac graficznych Łucji Stachowiak, lat 12, za pracę Świetla, Damiana Gomoluch, lat 15, za pracę Bebok oraz Karoliny Malik, lat 9, za pracę Pater Pless.

 

 

•    Praca Marceliny Wojciech w Kolekcji Sztuki Dziecka Pałacu Młodzieży w Katowicach! Z wielką radością i satysfakcją pragniemy poinformować o wyjątkowym sukcesie podopiecznej pana Bogdana Borowskiego. Praca wykonana przez młodą artystkę została włączona do zaszczytnej Kolekcji Sztuki Dziecka Pałacu Młodzieży  w Katowicach za rok 2014 i otrzymała honorowy certyfikat potwierdzający to wydarzenie. Tworzona od 2006 roku przy Pałacu Młodzieży im. Prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach Kolekcja Sztuki Dziecka jest unikalnym zbiorem dziecięcej twórczości, zawierającym rysunki, grafiki, prace malarskie i przestrzenne dzieci w wieku od 3 do 13 lat. Kolekcję można oglądać w wielu instytucjach, miastach, a nawet poza granicami naszego kraju. Wyboru prac do kolekcji dokonuje specjalnie powoływana Rada Artystyczna. Dziecięce prace oceniają wybitni artyści, profesorowie i nauczyciele szkół artystycznych. To nie pierwszy sukces Marceliny. Wychowanka „Zespółu rysunku i grafiki” jest laureatką nagrody specjalnej w  XI Ogólnopolskim Konkursie Dziecięcej Twórczości Plastycznej organizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach pn. „Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna” 2014. Panu Bogdanowi serdecznie gratulujemy a Marcelinie życzymy, aby nie ustawała w realizowaniu swoich pasji.

XI Ogólnopolski Konkurs Dziecięcej Twórczości Plastycznej „Najpiękniejsza jest moja ojczyzna”, Katowice  październik 2014 r. – reportaż w wydarzeniach

Weronika Miller – wyróżnienie specjalne

Daniel Frączek – wyróżnienie specjalne

Łucja Stachowiak – wyróżnienie specjalne

Marcelina Wojciech – wyróżnienie specjalne

 

Osiągnięcia wychowanków zespołu instrumentalno- wokalnego oraz zespołu gitarowego, prowadząca Pani Ewa Jokiel

•  W tegorocznym, trzecim już, konkursie gitarowym „BLUE TONE” organizowanym przez Miejski Dom Kultury „Koszutka” w Katowicach,  Karol Gędłek  zdobył pierwsze miejsce! Każdy gitarzysta, który miał ochotę spróbować swych sił na scenie, miał taką możliwość. Konkurs adresowany był przede wszystkim do osób uczęszczających do ośrodków kulturalno-oświatowych, domów kultury, placówek pozaszkolnych i ognisk muzycznych, ale także dla osób indywidualnych-samouków.  Aby wziąć udział w konkursie należało w środę 25 marca zaprezentować swoje umiejętności przed jurorami we wstępnych przesłuchaniach konkursowych. Każdy gitarzysta wykonywał dwa wybrane przez siebie utwory solowe. Nasz solista współzawodniczył w kategorii gitara klasyczna/akustyczna, do lat 13, wykonując „Etiudę nr 8” Fernando Sora oraz „Barcarola” Ferdinando Carulliego.

 W czwartek 26 marca odbył się koncert laureatów. Karol rozwija swój talent estradowy w zespole gitarowym pod opieką pani Ewy Jokiel. Doceniając Karola i jego umiejętności gratulujemy i życzymy mu kolejnych sukcesów.

•  23 lutego 2015 jury Konkursu Piosenki Anglo – Amerykańskiej, organizowanego przez IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach wysłuchało i oceniło 12 piosenek. Miło nam poinformować, iż wśród laureatów znalazł się Dominik Senderkiewicz, wychowanek działającego w naszym Domu Kultury zespołu instrumentalno – wokalnego. Dominik wraz z akompaniującymi mu osobami zajął zaszczytne pierwsze miejsce. Udział podopiecznego pani Ewy Jokiel w zajęciach zespołu, obcowanie ze sztuką wokalną, dobór repertuaru, poszukiwanie właściwej interpretacji, korzystanie ze sprzętu estradowego i profesjonalnych podkładów muzycznych, z pewnością wpłynęły na sukces Dominika.

 

Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne osiągnięcia.