Młodzieżowy Dom Kultury w Katowicach

ul. Zarębskiego 2
tel./fax.: (32) 254 11 27
e-mail: mdkkatowice@poczta.onet.pl

Młodzieżowy Dom Kultury mieszczący się w dzielnicy Katowice-Załęże jest placówką wychowania pozaszkolnego. Powstał on w 1974 r. z ogrodu jordanowskiego, który został założony na tym terenie w 1938 r. Po II wojnie światowej ogród jordanowski dysponował starym budynkiem otoczonym dużym parkiem z dwoma czynnymi basenami i ich zapleczem.
W 1972 roku przebudowano budynek dawnych szatni służących korzystającym z basenu i do tych pomieszczeń przeniesiono ogród jordanowski. W starym budynku otwarto przedszkole. W 1974 r. staraniem ówczesnego dyrektora Romana Goszki przemianowano placówkę na Młodzieżowy Dom Kultury, rozszerzając jego ofertę i nawiązując bliższą współpracę z okolicznymi szkołami.

Rok szkolny 2005/2006 był dla MDK-u okresem przebudowy i wielkich zmian. Do istniejącego budynku dobudowano pracownię komputerową, zmieniono układ pomieszczeń i korytarzy, odmalowano i nowocześnie wyposażono sale i pracownie. Na ogrodowym terenie znajduje się nowoczesny, odkryty basen kąpielowy czynny w miesiącach letnich. Po remoncie placówka i basen są w pełni dostosowane dla uczestników niepełnosprawnych.

W budynku mieściła się duża sala o powierzchni 92 m2, sala językowa, dobrze zaopatrzona biblioteka, nowocześnie wyposażona pracownia komputerowa, przestronna pracownia plastyczna oraz pracownia modelarstwa lotniczego.

Rok 2017 przyniósł kolejną zmianę. Młodzieżowy Dom Kultury w Katowicach został włączony do Zespołu Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach przy ul. Zarębskiego 2 do budynku, w którym zlokalizowana była Szkoła Podstawowa nr 20 w Katowicach i wraz ze Szkołą Podstawową tworzy nowo powołany zespół.

W Młodzieżowym Domu Kultury działa wiele kół i zespołów zainteresowań proponując uczestnikom szeroki wachlarz zajęć między innymi komputerowych, językowych, plastycznych dziennikarskich, teatralnych, czytelniczych, ekologicznych, sportowych, gry na instrumentach, modelarstwa lotniczego oraz tańca ludowego i nowoczesnego. Zajęcia odbywają się przez 6 dni w tygodniu, w godzinach od 12.00 – 20.00 (od poniedziałku do piątku) i od 9:00 do 14:00 (sobota), w placówce macierzystej przy ul. Zarębskiego 2 w Katowicach (Załęże) oraz w filii mieszczącej się w drugim budynku należącym do Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Tysiąclecia 5 (osiedle Tysiąclecia w Katowicach). Na osiedlu „Tysiąclecia” znalazł siedzibę między innymi Zespół Pieśni i Tańca „Tysiąclatki” oraz wiele innych kół i zespołów artystycznych. W Młodzieżowym Domu Kultury pracuje wykwalifikowana kadra pedagogów, którzy posiadają wyższe wykształcenie i pełne kwalifikacje do prowadzenia zajęć.

Uczestnikami zajęć Młodzieżowego Domu Kultury, mogą być dzieci i młodzież
od 5 do 26 lat.

Spacer po MDK Katowice przygotowany przez informatorobywatelski.org  można zobaczyć tutaj: