Podstawowe narzędzia do edycji i rysowania elementów graficznych
Narzędzie zaznaczenia i przekształcania obiektów F1
To narzędzie umożliwia przemieszczania oraz wykonywanie transformacji takich jak:
odbicie lustrzane w poziomie;
odbicie lustrzane w pionie;
obrót o 90 stopni;
obrót o o dowolny kąt (wystarczy zaznaczyć obiekt i kliknąć go ponownie aby pojawiły się uchwyty sterujące);
skalowanie obiektów (warto zapoznać się z wykorzystaniem klawiszy shift i ctrl.
zmiana położenia elementu na warstwie (przemieszczanie);
zmiana kolejności rysowania elementów na warstwie.
Warto też wiedzieć, że przy wciśniętym przycisku alt możliwe jest zaznaczanie tym narzędziem kolejnych elementów, które są przykryte innymi elementami.
Narzędzie do edycji węzłów i uchwytów sterujących F2
To narzędzie umożliwia zaznaczanie obiektów i ich modyfikowanie dzięki możliwości dodawania nowych węzłów do ścieżek poprzez dwukrotne kliknięcie na krawędzi zaznaczonej ścieżki. Dzięki temu narzędziu możliwe jest również modyfikowania węzłów, które mogą mieć różne ustawienia wpływające na kształt linii łączących sąsiadujące węzły. Można również przemieszczać węzły.
Narzędzie do ulepszania obiektów za pomocą rzeźbienia lub malowania Shift + F2
Jest to narzędzie do losowej modyfikacji kształtu, położenia, obrotu wielu elementów. W celu skorzystania z tego narzędzia najpierw trzeba zaznaczyć jakąś grupę obiektów, które mają zostać poddane mniej lub bardziej losowym modyfikacjom.
Narzędzie do powiększenia widoku F3
Dość rzadko przeze mnie używane narzędzie do powiększania i pomniejszania obszaru rysowania. Dużo łatwiej jest mi skalować obszar rysowania za pomocą rolki myszki lub skrótów klawiaturowych.
Narzędzie do tworzenia prostokątów i kwadratów F4
Narzędzie do tworzenia i edycji prostych obiektów 3W Shift + F4
Narzędzie to umożliwia jedynie rysowanie prostego sześcianu w różnych wersjach (z perspektywą lub bez). Najczęściej się można bez niego obyć.
Narzędzie do kreślenia elips, okręgów, łuków, wycinków okręgu oraz odcinków okręgu F5
Tryb rysowania elipsy umożliwia tworzenie elips, okręgów, odcinków i wycinków. Warto zapoznać się z działaniem tego narzędzia w połączeniu z wciśniętym przyciskiem Shift (rysowanie okręgu) i Ctrl (startowy punkt rysowania staje się środkiem elipsy) lub obu tych przycisków na raz.
Narzędzie do tworzenia gwiazd i wielokątów foremnych *
Kolejnym prymitywem możliwym do utworzenia w Inkscap-ie są wielokąty foremne i gwiazdki. Istnieje tutaj również opcja umożliwiająca zaokrąglanie i losowe deformowanie tychże prymitywów.
Narzędzie do tworzenia spirali Archimedesa F9
Kolejnym prymitywem możliwym do utworzenia w Inkscap-ie jest spirala Archimedesa. Istnieje tutaj możliwość sterowania parametrami dostępnymi na pasku narzędziowym pokazanym na poniższym rysunku.
Narzędzie do ręcznego rysowania krzywych F6
Ręczne rysowanie przydaje się szczególnie wtedy, gdy konieczne jest dość dokładne odrysowanie jakiegoś obiektu lub narysowanie dość złożonego kształtu. Tym narzędziem rysuje się poprzez wciśnięcie i przytrzymanie lewego przycisku myszki oraz poruszanie kursorem w obszarze rysowania. Kolejne punkty ścieżki będą dodawane i wygładzane w zależności ustawień narzędzia. Najlepsze efekty użycia tego narzędzia uzyskuje się za pomocą tabletu graficznego, ale i myszką można się posługiwać. Ciekawą opcją jest tryb spiro tworzący łagodne przejścia łuków, które można połączyć z efektem nakładania na ścieżkę innego kształtu (np. trójkąta).
Narzędzie do rysowania krzywych Beziera i prostych Shift + F6
Narzędzie to umożliwia rysowanie ścieżek tak jak narzędzie rysowania ręcznego, z tą różnicą, że tutaj dodanie jednego punktu wymaga kliknięcie lewego przycisku myszki. Narzędziem tym można wygodnie rysować linie proste, oraz proste poziome i pionowe. Jest też możliwość użycia efektu spiro i wyciągnięcia kształtu wzdłuż ścieżki.
Narzędzie do tworzenia linii kaligraficznych Ctrl + F6
Niektóre opcje tego narzędzia mają sens jedynie, gdy używa się tabletu graficznego, z tego też względu najczęściej narzędzie to powinno być używane właśnie z tabletem graficznym. Jest to spowodowane tym, że w zależności od siły nacisku wywieranego na końcówkę pióra tabletu można uzyskać kształt o zmiennej szerokości.
Narzędzie do tworzenia i modyfikowania obiektów tekstowych F8
To narzędzie służy do umieszczania i formatowania elementów tekstowych, niestety niektóre przeglądarki mają problemy z interpretacją niektórych formatowań tekstu utworzonych w Inkscap-ie.
Narzędzie do natryskiwania obiektów za pomocą rzeźbienia lub malowania Shift + F3
To narzędzie umożliwia poprzez kliknięcie i przeciągnięcie kursora myszy nanoszenie w losowy sposób z możliwością ustawienia skalowania i obracania. Obiekty nanoszone muszą zostać zaznaczone przed użyciem tego narzędzia.
Narzędzie do usuwania obiektów Shift + E
Jak nie trudno się domyślić, to narzędzie pozwala na usuwanie za pomocą myszki elementów, które znajdą się w obszarze działania tego narzędzia. Częściej i wygodniej jest jednak zaznaczyć i usunąć obiekty poprzez wciśnięcie przycisku delete. Istnieje też tryb wycinania z obiektów obszaru działania gumki, co z kolei wprowadza nową funkcjonalność.
Narzędzie do wypełniania kolorem Shift + F7
Narzędzie to umożliwia dość szybko wypełniać obszary znajdujące się pomiędzy kilkoma oddzielnymi ścieżkami. Wadą tego narzędzia jest jednak dość mała dokładność wypełnienia.
Narzędzie do tworzenia i modyfikowania gradientów Ctrl + F1
Tym narzędziem można posłużyć się do nadawania gradientu wypełniającego obiekt lub jego obramowanie. Możliwe jest również modyfikowanie gradientu poprzez dodawanie kolejnych punktów i zmienianie ich kolorów. Istnieją dwa typy dostępnych gradientów: liniowy i radialny.
Czasami przydaje się możliwość pobrania koloru z wstawionej bitmapy lub innych elementów graficznych umieszczonych w bieżącym dokumencie dlatego też z pomocą przychodzi tutaj narzędzie próbnika koloru.
Tworzenie diagramu łączników Ctrl + F2
To narzędzie ułatwia tworzenie diagramów oraz ich łączników.