Zajęcia prowadzi mgr Joanna Spera
Miejsce gdzie można przyjemnie spędzić czas. Nasi wychowankowie mogą tu zarówno odpocząć przy lekturze, jak i pobawić się korzystając z bogatej oferty gier planszowych i logicznych. Dzieci uzyskają tu pomoc przy odrabianiu zadań domowych a korzystając z zasobów księgozbioru znajdą odpowiedzi na trudne pytania. Na naszych półkach znajdziesz lektury szkolne, słowniki, encyklopedie, leksykony, literaturę naukową i popularnonaukową, literaturę pedagogiczną oraz literaturę dziecięcą i młodzieżową.
Z księgozbioru biblioteki MDK mogą korzystać wszyscy wychowankowie placówki, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi a także dzieci i młodzież z terenu Katowic. Tutaj znajdziesz przede wszystkim lektury na każdym poziomie nauczania (od podstawówki po liceum), albumy, literaturę popularno-naukową – szczególnie w dziedzinie sztuki plastycznej itd.
Biblioteka organizuje także liczne konkursy, spotkania, głośne czytanie, imprezy czytelnicze oraz włącza się aktywnie we współorganizację imprez odbywających się na terenie placówki. Szczególnie polecamy zajęcia Spotkanie z Bajką i Klub Miłośników Gier Planszowych. Także Rodzice naszych wychowanków znajdą coś dla siebie – nie tylko dobrą książkę do czytania ale też pozycje poświęcone rozwojowi emocjonalnemu ich dziecka.
Przyjazna atmosfera, dobra zabawa (np. możliwość pogrania w gry planszowe i logiczne) powodują, że rodzice i dzieci chętnie spędzają tu wolne chwile.
W roku szkolnym 2021/2022 Pani Asia oczekuje na Was od 14:00 do 17:00 we wtorki, środy, czwartki. Do Waszej dyspozycji jest też Pani Beatka w godzinach pracy biblioteki.
Od 16 listopada 2021 r. rusza etap szkolny kolejnej edycji konkursu Wielkiej Ligii Czytelniczej.
Serdecznie zapraszamy.
Bieżące ogłoszenia:
- W związku z sytuacją pandemiczną zasady korzystania z biblioteki są następujące:
- należy zadzwonić na nr telefonu 32 254 76 99 w. 18 od 9:00 do 16:00 (poniedziałek – środa) i od 9:00 do 14:30 (czwartek i piątek)
- poprosić o konkretną pozycję
- odbiór zamówionej książki następuje na parterze budynku przy ul. Zarębskiego 2 (stolik przy wejściu) w następnym dniu
- zwrot wypożyczonych pozycji następuje poprzez pozostawienie książek na stoliku przy wejściu na teren placówki z karteczką (nazwisko, imię, klasa lub dopisek MDK)
- W dniach 11 i 12 marca 2021 r. odbywają się eliminacje szkolne do etapu powiatowego WLC. Więcej informacji dla uczestników konkursu na Timsach .
- W dniach 1.03 i 2.03.2018 r. odbyła się dogrywka wśród uczniów klas 1-3, którzy będą reprezentować zespół w półfinale Wielkiej Ligi Czytelników. Do półfinału przeszli: Agata Sury, Zuzia Słąba i Małgosia Kowalska. Na liście rezerwowej są Marcin Meyer i Natalka Podgórska.
- W dniu 5 marca 2018 zostaną podane wyniki konkursu „Ilustracja do mojej ulubionej książki”.
Wyniki konkursu błyskawicznego z cyklu „Ja to wiem, ja to potrafię” pt. „Ilustracja do mojej ulubionej książki”:
I miejsce: Karolina Świeczka i Natalka Podgórska
II miejsce: Beata Zach i Amelka Zawora
III miejsce: Maja Białorudzka, Zuzanna Krogulska, Nikola Sondej, Zuzia Biela
Zwycięzcą gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone 8 marca 2018 r. lub podczas zajęć popołudniowych. Wszyscy uczestnicy konkursu, którzy oddali prace, otrzymają małą niespodziankę (także w dniu 8 marca 2018 r.).
W tym roku szkolnym na zajęciach czytelniczych realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „Od słowa do komputera”.
Innowacja realizowana jest w MDK, Miejskim Przedszkolu nr 25 i 39 w Katowicach wśród dzieci w wieku od 5 do 9 lat.
Oto kilka fotografii z zajęć:
W trakcie zajęć bibliotecznych chodzimy z wychowankami zajęć kreatywnych i ABC rytmiki do Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach
Dzień Pluszowego Misia w bibliotece zespołu:
Poniżej trochę historii:
Zbiórka książek do biblioteki
Rok szkolny 2015/2016
Najważniejsze wydarzenia z życia biblioteki w roku szkolnym 2015/2016:
We wrześniu 2015 r. biblioteka MDK włączyła się w przygotowanie VII Załęskiego Festynu Rodzinnego, którego efektem było współprowadzenie quizu rodzinnego „Co wiem o Katowicach”.
W czwartek 19 listopada 2015 r. motylki z MP nr 39 przyjęły zaproszenie na warsztaty czytelnicze pt. Królik i jego warzywa czyli odżywiamy się zdrowo. Dzieci, usadowione wygodnie na zielonym dywanie, z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały się w głos Pani Asi z biblioteki MDK, która przeczytała im opowieść o Króliku i innych mieszkańcach Stumilowego Lasu. Po lekturze był czas na zabawę. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, odgadywały zagadki związane z warzywami i bohaterami bajki.
W listopadzie 2015 r. odbył się błyskawiczny minikonkurs czytelniczy z cyklu Ja to wiem, ja to potrafię pt. Z wizytą u Królika – czyli jak zachowywać się u znajomych. W tym miesiącu wychowankowie placówki musieli przeczytać II rozdział z książki Kubuś Puchatek i na jego podstawie wykonać ilustrację do przeczytanego tekstu.
26 listopada 2015 r. odbył się finał dwuetapowego Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego pt. Niezwykli bohaterowie książek Miry Jaworczakowej – szczegóły w zakładce konkursy.
Uwaga!!! W grudniu przygotowania do skontrum bibliotecznego. Chcesz się dowiedzieć co to jest – przyjdź do biblioteki MDK. Zapraszam do pomocy.
Grudzień to miesiąc magiczny. Co roku biblioteka MDK organizuje Grudniowe czytania dzieciom. Tym razem czytelnicy z naszej placówki zapoznali się z utworem H. Ch. Andersena Choinka. Każdy z wychowanków uczestniczący w imprezie opowiedział, jak chciałby przyozdobić swoją choinkę. Pani Asia dzięki Radzie Rodziców MDK mogła spełnić niektóre z marzeń dzieci. Rozdała styropianowe bombki, choinki, kredki, kleje, dziurkacze i książki z propozycjami ozdób. Na koniec wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie.
22 grudnia 2015 r. odbyło się podsumowanie międzyszkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego pt. Ilustracja do mojej ulubionej książki. Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Na konkurs nadesłano 65 prac. Laureaci konkursu otrzymali wspaniałe nagrody.
9 marca 2016 r. wychowankowie zajęć kreatywnych uczestniczyli w warsztatach czytelniczo-przyrodniczych pt. Cukierenka Pod Liściem. Najmłodsi uczestnicy zajęć MDK zapoznali się z budową magnetofonu, jego obsługą, zobaczyli jak wygląda kaseta magnetofonowa. Następnie wraz z Panią Asią i Panią Moniką wyruszyli do baśniowej Cukierenki Pod Liściem (słuchowisko muzyczne). Towarzyszył im żuczek Ignacy. W cukierence poznali kosa, żyrafę, hipopotama i inne zwierzątka. Mogli też usłyszeć głos Natalii Kukulskiej gdy była małą dziewczynką. Po wizycie w cukierence Pani Asia pokazała dzieciom ilustracje przedstawiające poznane zwierzęta i przeczytała ciekawe informacje na ich temat. Dzieci wraz z Panią Moniką zaśpiewały i zatańczyły piosenkę o ptaszkach. Na koniec wychowankowie zajęć kreatywnych wzięli udział w błyskawicznym minikonkursie czytelniczym, którego wyniki poznają 21 marca br.
15 marca 2016 r. wychowankowie biblioteki i zajęć klubowych „Świat wokół nas” spotkali się w sali komputerowej na słuchowisku muzycznym pt. „Cukierenka Pod Liściem” J. Dąbrowskiego. Po wysłuchaniu bajki uczestnicy spotkania rozwiązali rebus (młodsi) i krzyżówkę (starsi). Wyniki minikonkursu czytelniczego zostaną ogłoszone 21 marca br. Pani Kasia i Pani Asia opowiedziały dzieciom ciekawostki o zwierzętach, które odwiedziły cukierenkę. Wykorzystując książki popularno-naukowe Panie zaproponowały wychowankom wykonanie papugi (origami) i jej ozdobienie. Na koniec spotkania czekała na uczestników zajęć niespodzianka. Jaka? Jak chcesz się dowiedzieć to przyjdź do biblioteki i na zajęcia klubowe do Pani Kasi.
ZAPRASZAMY DO ZABAWY
W ramach comiesięcznych konkursów błyskawicznych
„Ja to wiem, ja to potrafię”
biblioteka MDK w marcu 2016
organizuje dwa konkursy:
- We wtorek 15 marca 2016 r. od 1545 do 1630 zapraszamy Was do biblioteki na słuchowisko muzyczne pt. „Cukierenka Pod Liściem” J. Dąbrowskiego. Po wysłuchaniu bajki uczestnicy spotkania młodsi – rozwiążą rebus, starsi – krzyżówkę. Wśród osób, które prawidłowo rozwiążą rebus lub odpowiedzą na pytania w krzyżówce rozlosowane zostaną nagrody.
- Przeczytaj uważnie poniższy tekst (tekst dostępny na tablicy przy drzwiach sekretariatu i na przeciw biblioteki). W treści opowiadania umieszczono tytuły wierszy pochodzące z książki Juliana Tuwima: Wiersze dla dzieci. Twoim zadaniem jest wypisanie jak najwięcej tytułów wierszy J. Tuwima na kartce, którą znajdziesz na stoliku przy wejściu a następnie oddanie jej do biblioteki do 17 marca 2016 r. Spośród prawidłowych odpowiedzi zostanie wylosowanych 5 osób, które otrzymają nagrody.
Wyniki i odbiór nagród: 21 marzec 2016 r.
Powodzenia !!!
Niektóre z nowych pozycji podarowanych bibliotece:
Grimm W. i J.: Baśnie
Jurgielewiczowa I.: Ten obcy
Andersen: Królowa śniegu i inne baśnie
Frączek A.: Licz się ze słowami !
Walasz K.: Ochrona ptaków i ich siedlisk w Polsce
Johansen H.: Dinozaurów już nie ma
Zwierzątko Peppy
Stary fotel: Świnka Peppa
Fotografie gazety wyborczej – T.5
Hedgecoe J.: Fotografia. Jak lepiej fotografować
Brucker A., Hartl G.: Atlas Świata
Ilustrowany Atlas Polski: nasza ojczyzna. Mapy, informacje, krajobrazy
Molinari I: 70 bezpiecznych eksperymentów – nauka przez zabawę
Domowe laboratorium wiedzy
Encyklopedia: 100 złudzeń optycznych
Sundqvist I.-B.: Kuchnia wegeteriańska
Słownik pojęć i tekstów kultury
Podracki J., Gałązka A.: Słownik interpunkcyjny
Grabowska E i Morawska H.: Artyści o sztuce: Od van Gogha do Picassa
Gaworski M.: Opolskie: bliskie i piękne
Bańcarz ST.: Roztoczańskie Parki Krajobrazowe
Budrewicz O.: Kaszuby
Bacewicz J. i Szkiruć Z.: Suwalszczyzna
Janus K.: Słownik pedagogiki i psychologii.
Kosz St.: Wojciech Kilar (1932-2013)
Klichta J.A.: Dzieje Śląska „pod strzechy” czyli o cudzie nad Odrą
Kozakiewicz H. i St.: Bernardo Bellotto zwany Canaletto.
Trzeciak P.: Hans Memling
Świechowski Z.: Sztuka romańska w Polsce
Wallis M.: Secesja
Słownik terminologiczny sztuk pięknych pod red. St. Kozakiewicza
Otto-Michałowska M.: Gotyckie malarstwo tablicowe w Polsce
Bergerhoff R.: Tycjan
Białostocki J.: Gianlorenzo Bernini
Uffizi: historia i zbiory.
Polskie regiony w Europie
Przestrzenie osobiste – album
Lorentz St. i Rottermund: Klasycyzm w Polsce
Chorzów
Wilczyk W.: Czerwono-biały Śląsk
Van Goch: Wielcy malarze świata
Białostocki J. oprac.: Teoretycy, pisarze i artyści o sztuce 1500-1600
Girardi M.: Rafael