Biblioteka

Zajęcia prowadzi: mgr Joanna Spera i mgr Beata Szołtysik-Antosz

Miejsce gdzie można przyjemnie spędzić czas. Nasi wychowankowie mogą tu zarówno odpocząć przy lekturze,  jak i pobawić się korzystając  z bogatej oferty gier planszowych i logicznych. Dzieci uzyskają tu pomoc przy odrabianiu zadań domowych a korzystając z zasobów księgozbioru znajdą odpowiedzi na trudne pytania. Na naszych półkach znajdziesz lektury szkolne, słowniki, encyklopedie, leksykony, literaturę naukową i popularnonaukową, literaturę pedagogiczną oraz literaturę dziecięcą i młodzieżową.

Z księgozbioru biblioteki MDK mogą korzystać wszyscy wychowankowie placówki, ich rodzice, nauczyciele,  pracownicy administracji i obsługi a także dzieci i młodzież z terenu Katowic. Tutaj znajdziesz przede wszystkim lektury na każdym poziomie nauczania (od podstawówki po liceum), albumy, literaturę popularno-naukową – szczególnie w dziedzinie sztuki plastycznej itd.

Biblioteka organizuje także liczne konkursy, spotkania, głośne czytanie, imprezy czytelnicze oraz  włącza się aktywnie we współorganizację imprez odbywających się na terenie placówki. Szczególnie polecamy zajęcia Spotkanie z Bajką i Klub Miłośników Gier Planszowych. Także Rodzice naszych wychowanków znajdą coś dla siebie – nie tylko dobrą książkę do czytania ale też pozycje poświęcone rozwojowi emocjonalnemu ich dziecka.

Przyjazna atmosfera, dobra zabawa (np. możliwość pogrania w gry planszowe i logiczne)  powodują, że rodzice i dzieci chętnie spędzają tu wolne chwile.

W roku szkolnym 2021/2022 Pani Asia oczekuje na Was od 14:00 do 17:00 we wtorki, środy, czwartki.  Do Waszej dyspozycji jest też Pani Beatka w godzinach pracy biblioteki.

Od 16 listopada 2021 r. rusza etap szkolny kolejnej edycji konkursu Wielkiej Ligii Czytelniczej.

Serdecznie zapraszamy.

Bieżące ogłoszenia:

 • W związku z sytuacją pandemiczną zasady korzystania z biblioteki są następujące:
  • należy zadzwonić na nr telefonu 32 254 76 99 w. 18 od 9:00 do 16:00 (poniedziałek – środa) i od 9:00 do 14:30 (czwartek i piątek)
  • poprosić o konkretną pozycję
  • odbiór zamówionej książki następuje na parterze budynku przy ul. Zarębskiego 2 (stolik przy wejściu) w następnym dniu
  • zwrot wypożyczonych pozycji następuje poprzez pozostawienie książek na stoliku przy wejściu na teren placówki z karteczką (nazwisko, imię, klasa lub dopisek MDK)
 • W dniach 11 i 12 marca 2021 r. odbywają się eliminacje szkolne do etapu powiatowego WLC. Więcej informacji dla uczestników konkursu na Timsach .

 • W dniach 1.03 i 2.03.2018 r. odbyła się dogrywka wśród uczniów klas 1-3, którzy będą reprezentować zespół w półfinale Wielkiej Ligi Czytelników. Do półfinału przeszli: Agata Sury, Zuzia Słąba i Małgosia Kowalska. Na liście rezerwowej są Marcin Meyer i Natalka Podgórska.
 • W dniu 5 marca 2018 zostaną podane wyniki konkursu „Ilustracja do mojej ulubionej książki”.

Wyniki konkursu błyskawicznego z cyklu „Ja to wiem, ja to potrafię” pt. „Ilustracja do mojej ulubionej książki”:

I miejsce: Karolina Świeczka i Natalka Podgórska

II miejsce: Beata Zach i Amelka Zawora

III miejsce: Maja Białorudzka, Zuzanna Krogulska, Nikola Sondej, Zuzia Biela

Zwycięzcą gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone 8 marca 2018 r. lub podczas zajęć popołudniowych. Wszyscy uczestnicy konkursu, którzy oddali prace, otrzymają małą niespodziankę (także w dniu 8 marca 2018 r.).

W tym roku szkolnym na zajęciach czytelniczych realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „Od słowa do komputera”.

Innowacja realizowana jest w MDK, Miejskim Przedszkolu nr 25 i 39 w Katowicach wśród dzieci w wieku od 5 do 9 lat.

Oto kilka fotografii z zajęć:

W trakcie zajęć bibliotecznych chodzimy z wychowankami zajęć kreatywnych i ABC rytmiki do Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece zespołu:

Poniżej trochę historii:

Zbiórka książek do biblioteki

Rok szkolny 2015/2016

Wtorek 14.10 – 15.45 (biblioteka)
Piątek 15.00-16.35 (sala komputerowa)
Zajęcia czytelnicze  Spotkania z bajką skierowane są do dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po 2h lekcyjne. Spotkania odbywają się w bibliotece MDK i  sali komputerowej. Dzieci poznają baśnie, legendy, bajki polskie i europejskie w różnych formach zapisu. Uczą się też wyrażać swoje emocje, wyobrażenia poprzez wypowiedzi plastyczne, literackie, ruchowe, np. ilustracje wykonane do czytanych fragmentów, gry ruchowe, pantomimę. Ponadto dzieci w trakcie zajęć w pracowni komputerowej korzystają ze stron internetowych (np. www.bajkidladzieci.org ; www.dladziecibajki.pl ; www.czasdzieci.pl ; www.bajki.com ; www.pokoloruj.pl ; www.kolorowankidladzieci.org ) na których znajdą ciekawe teksty bajek i czytanek, bezpieczne bajki w wersji onlain, gry z postaciami z czytanych książek, kolorują obrazki, rozwiązują quizy i układają puzzle. Pozwala to na pokazanie książki, komputera i internetu w nowym świetle – jako elementów edukacji czytelniczej, które mogą się uzupełniać. Ważnym przerywnikiem w zajęciach są zabawy sceniczne, ruchowe i muzyczne (np. śpiewanie piosenek).

Najważniejsze wydarzenia z życia biblioteki w roku szkolnym 2015/2016:

We wrześniu 2015 r. biblioteka MDK włączyła się w przygotowanie VII Załęskiego Festynu Rodzinnego, którego efektem było współprowadzenie quizu rodzinnego „Co wiem o Katowicach”.

W czwartek 19 listopada 2015 r. motylki z MP nr 39 przyjęły zaproszenie na warsztaty czytelnicze pt. Królik i jego warzywa czyli odżywiamy się zdrowo. Dzieci, usadowione wygodnie na zielonym dywanie, z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały się w głos Pani Asi z biblioteki MDK, która przeczytała im opowieść o Króliku i innych mieszkańcach Stumilowego Lasu. Po lekturze był czas na zabawę. Dzieci chętnie odpowiadały  na pytania, odgadywały zagadki związane z warzywami i bohaterami bajki.

W listopadzie 2015 r. odbył się błyskawiczny minikonkurs czytelniczy z cyklu Ja to wiem, ja to potrafię  pt. Z wizytą u  Królika – czyli jak zachowywać się u znajomych. W tym miesiącu wychowankowie placówki musieli przeczytać II rozdział z książki Kubuś Puchatek i na jego podstawie wykonać ilustrację do przeczytanego tekstu.

26 listopada 2015 r. odbył się finał dwuetapowego Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego  pt. Niezwykli bohaterowie książek Miry Jaworczakowej – szczegóły w zakładce konkursy.

Uwaga!!! W grudniu przygotowania do skontrum bibliotecznego. Chcesz się dowiedzieć co to jest – przyjdź do biblioteki MDK. Zapraszam do pomocy.

Grudzień to miesiąc magiczny. Co roku biblioteka MDK organizuje Grudniowe czytania dzieciom. Tym razem czytelnicy z naszej placówki zapoznali się z utworem H. Ch. Andersena Choinka. Każdy z wychowanków uczestniczący w imprezie opowiedział, jak chciałby przyozdobić swoją choinkę. Pani Asia dzięki Radzie Rodziców MDK mogła spełnić niektóre z marzeń dzieci. Rozdała styropianowe bombki, choinki, kredki, kleje, dziurkacze i książki z propozycjami ozdób. Na koniec wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie.

22 grudnia 2015 r. odbyło się podsumowanie międzyszkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego pt. Ilustracja do mojej ulubionej książki. Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Na konkurs nadesłano 65 prac. Laureaci konkursu otrzymali wspaniałe nagrody.

9 marca 2016 r. wychowankowie zajęć kreatywnych  uczestniczyli w warsztatach czytelniczo-przyrodniczych pt. Cukierenka Pod Liściem. Najmłodsi uczestnicy zajęć MDK zapoznali się z budową magnetofonu, jego obsługą, zobaczyli jak wygląda kaseta magnetofonowa. Następnie wraz z Panią Asią i Panią Moniką wyruszyli do baśniowej Cukierenki Pod Liściem (słuchowisko muzyczne). Towarzyszył im żuczek Ignacy. W cukierence poznali kosa, żyrafę, hipopotama i inne zwierzątka. Mogli też usłyszeć głos Natalii Kukulskiej gdy była małą dziewczynką. Po wizycie w cukierence Pani Asia pokazała dzieciom ilustracje przedstawiające poznane zwierzęta i przeczytała ciekawe informacje na ich temat. Dzieci wraz z Panią Moniką zaśpiewały i zatańczyły piosenkę o ptaszkach. Na koniec wychowankowie zajęć kreatywnych wzięli udział w błyskawicznym minikonkursie czytelniczym, którego wyniki poznają 21 marca br.

15 marca 2016 r. wychowankowie biblioteki i zajęć klubowych „Świat wokół nas” spotkali się w sali komputerowej na słuchowisku muzycznym pt. „Cukierenka Pod Liściem” J. Dąbrowskiego. Po wysłuchaniu bajki uczestnicy spotkania rozwiązali rebus (młodsi) i krzyżówkę (starsi). Wyniki minikonkursu czytelniczego zostaną ogłoszone 21 marca br. Pani Kasia i Pani Asia opowiedziały dzieciom ciekawostki o zwierzętach, które odwiedziły cukierenkę. Wykorzystując książki popularno-naukowe Panie zaproponowały wychowankom wykonanie papugi (origami) i jej ozdobienie. Na koniec spotkania czekała na uczestników zajęć niespodzianka. Jaka? Jak chcesz się dowiedzieć to przyjdź do biblioteki i na zajęcia klubowe do Pani Kasi.

ZAPRASZAMY DO ZABAWY

W ramach comiesięcznych konkursów błyskawicznych

„Ja to wiem, ja to potrafię”

biblioteka MDK w marcu 2016

organizuje dwa konkursy:

 1. We wtorek 15 marca 2016 r. od 1545 do 1630 zapraszamy Was do biblioteki na słuchowisko muzyczne pt. „Cukierenka Pod Liściem” J. Dąbrowskiego.  Po wysłuchaniu bajki uczestnicy spotkania młodsi – rozwiążą rebus, starsi – krzyżówkę. Wśród osób, które prawidłowo rozwiążą rebus lub odpowiedzą na pytania w krzyżówce rozlosowane zostaną nagrody.
 1. Przeczytaj uważnie poniższy tekst (tekst dostępny na tablicy przy drzwiach sekretariatu i na przeciw biblioteki). W treści opowiadania umieszczono tytuły wierszy pochodzące z książki Juliana Tuwima: Wiersze dla dzieci. Twoim zadaniem jest wypisanie jak najwięcej tytułów wierszy J. Tuwima na kartce, którą znajdziesz na stoliku przy wejściu a następnie oddanie jej do biblioteki do 17 marca 2016 r. Spośród prawidłowych odpowiedzi zostanie wylosowanych 5 osób, które otrzymają nagrody.

Wyniki i odbiór nagród: 21 marzec 2016 r.
Powodzenia !!!
Niektóre z nowych pozycji podarowanych bibliotece:

Grimm W. i J.: Baśnie

Jurgielewiczowa I.: Ten obcy

Andersen: Królowa śniegu i inne baśnie

Frączek A.: Licz się ze słowami !

Walasz K.: Ochrona ptaków i ich siedlisk w Polsce

Johansen H.: Dinozaurów już nie ma

Zwierzątko Peppy

Stary fotel: Świnka Peppa

Fotografie gazety wyborczej – T.5

Hedgecoe J.: Fotografia. Jak lepiej fotografować

Brucker A., Hartl G.: Atlas Świata

Ilustrowany Atlas Polski: nasza ojczyzna. Mapy, informacje, krajobrazy

Molinari I: 70 bezpiecznych eksperymentów – nauka przez zabawę

Domowe laboratorium wiedzy

Encyklopedia: 100 złudzeń optycznych

Sundqvist I.-B.: Kuchnia wegeteriańska

Słownik pojęć i tekstów kultury

Podracki J., Gałązka A.: Słownik interpunkcyjny

Grabowska E i Morawska H.: Artyści o sztuce: Od van Gogha  do Picassa

Gaworski M.: Opolskie: bliskie i piękne

Bańcarz ST.: Roztoczańskie Parki Krajobrazowe

Budrewicz O.: Kaszuby

Bacewicz J. i Szkiruć Z.: Suwalszczyzna

Janus K.: Słownik pedagogiki i psychologii.

Kosz St.: Wojciech Kilar (1932-2013)

Klichta J.A.: Dzieje Śląska „pod strzechy” czyli o cudzie nad Odrą

Kozakiewicz H. i St.: Bernardo Bellotto zwany Canaletto.

Trzeciak P.: Hans Memling

Świechowski Z.: Sztuka romańska w Polsce

Wallis M.: Secesja

Słownik terminologiczny sztuk pięknych pod red. St. Kozakiewicza

Otto-Michałowska M.: Gotyckie malarstwo tablicowe w Polsce

Bergerhoff R.: Tycjan

Białostocki J.: Gianlorenzo Bernini

Uffizi: historia i zbiory.

Polskie regiony w Europie

Przestrzenie osobiste – album

Lorentz St. i Rottermund: Klasycyzm w Polsce

Chorzów

Wilczyk W.: Czerwono-biały Śląsk

Van Goch: Wielcy malarze świata

Białostocki J. oprac.: Teoretycy, pisarze i artyści o sztuce 1500-1600

Girardi M.: Rafael

Biblioteka MDK
Klub Ciekawej Książki dla Dzieci,
Bajkoterapia, bajki pomagajki
Spotkania przeznaczone są dla dzieci w grupach wiekowych 5-10 lat.
W czasie spotkań czytamy teksty o charakterze biblioterapeutycznym, bawimy się  (plastyka, ruch, dźwięk) i rozmawiamy o dziecięcych emocjach w różnych sytuacjach.
W roku szkolnym 2012/2013 przeczytamy, omówimy i narysujemy następujące bajki autorstwa M. Molickiej, M. Musierowicz, T. Dudziak: Kurek i Kwaczuś, Rycerz i jego giermek, Domek na drzewie, Duch krecika, Piłeczka, O laleczce, która była klaunem, Karolina w krainie baśni, Zwaśnione pory roku, Misiulek w przedszkolu, Zgubiony promyczek, Zuzi-Buzi, Wesoły Pufcio, Lisek Łakomczuczek, Mrok i jego przyjaciele, Bajka o pszczółce, Bajka o mróweczce, Bajka o dwóch ołówkach, Pewnego późnego popołudnia…, Bijacz, Nadąsany gołąb, Kurczak, Kredki, Bajka o ciepłym i puchatym, Rybka, Co mam, Mały pajączek, Mały kotek, Mały niedźwiadek, Dokuczniak, O chłopcu, który szukał…, Bajka o smutku i tęsknocie.
 W programie zajęć również ćwiczenie umiejętności czytania i pisania poprzez: głośne czytanie krótkich tekstów, przepisywanie tekstu, pisanie z pamięci, słuchanie w skupieniu czytanych opowiadań, korzystanie z pomocy dydaktycznych, odtwarzanie z pamięci fragmentów opowiadań dla dzieci w wieku szkolnym oraz kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania poprzez ćwiczenia wspomagające naukę alfabetu (gry literowe, sylabizowanie) dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Wszystkich wychowanków zapraszamy na zabawy edukacyjne (scrabble, kalambury, gry słowne, oraz planszowe: szachy, warcaby, pamięć) oraz udziału w przygotowaniu wystawek tematycznych i okolicznościowych. Biblioteka oferuje również pomoc w doborze lektur, pomoc w odrabianiu prac domowych, umożliwia korzystanie z ciekawego księgozbioru podręcznego oraz ze stanowiska komputerowego celem zdobywania i przetwarzania informacji.
Wszystkich wychowanków Klubu Książki dla Dzieci i Biblioteki MDK zapraszamy na zabawy integracyjne nawiązujące do tematyki bajek, imprezy ( warsztaty czytelniczo-przyrodnicze, Dzień Pluszowego Misia, Dzień Czekolady, wyjście do Biblioteki Publicznej, wyjścia do kina), konkursy („Wierszyki łamiące języki”, „ Świąteczne Czytania”) oraz współudział w imprezach organizowanych na terenie Młodzieżowego Domu Kultury
ZAPRASZAMY!!!