VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego z cyklu JA – TY – MY OBYWATELE EUROPY – regulamin tegorocznej edycji

Zespół Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach serdecznie zaprasza do uczestnictwa w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego z cyklu JA – TY – MY OBYWATELE EUROPY. Konkurs jest bezpłatny.

W związku z organizacją ogólnopolskiego konkursu plastycznego z cyklu  Ja-Ty-My Obywatele Europy, przez kilka tygodni wiosną ubiegłego roku prezentowaliśmy baśnie, bajki, legendy wybranych krajów europejskich. Znajdziecie je na naszej stronie internetowej w zakładce konkursy (wpisy starsze z 27.03.20).

Mamy nadzieję, że ta literacka podróż po Europie przybliży wam tematykę konkursu, który przebiega pod hasłem  Z baśnią i legendą po Europie.  Na ogół rzadko młodzi czytelnicy zwracają uwagę na to, jakie baśnie się im czyta lub jakie czytają samodzielnie: francuskie, niemieckie czy włoskie – nie ma to większego znaczenia. Dla was liczą się przede wszystkim emocje, jakich dostarczają wam niezwykłe opowieści. Jednak wiedza o kręgu kulturowym, z którego pochodzi dana baśń, może pomóc nie tylko w lepszym zrozumieniu tekstu, ale także otaczającego świata. Oprócz baśni zaliczanych do klasyki literatury warto „poszperać” i znaleźć utwory mało znane. Baśnie regionalne pielęgnują tożsamość regionalną, zachowują tradycje od zapomnienia.  Sami przekonacie się, że w baśniach krajów europejskich pełnych różnic kulturowych pewne wartości są wspólne.  Pomożemy wam poznać ten świat , który istniał dawno, dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma lasami… a wartości w nim zawarte są dzisiaj ciągle aktualne. Warto poznawać baśnie z różnych zakątków świata, ale nie należy też zapominać o baśniach i legendach z własnego kraju. W Polsce  każdy region  ma swoje własne legendy. Mamy legendy krakowskie,  z których najsłynniejsze są te o Smoku Wawelskim, królu Kraku, Lajkoniku czy Panu Twardowskim. Mamy warszawskie – o Warsie i Sawie, Syrence, Bazyliszku, Złotej Kaczce. Dolnośląskie o Liczyrzepie, kujawskie o Piaście Kołodzieju, podhalańskie  o śpiących rycerzach, świętokrzyskie o czarownicach z Łysej Góry,  śląskie  o Skarbniku i wiele, wiele innych. Nie sposób wszystkich wymienić.  Chyba najbardziej znaną jest legenda o Lechu, Czechu i Rusie, opisująca początki państwa polskiego. Legendy mają duże znaczenie dla narodu, bo opowiadają  o jego początkach i mimo, że są nie do końca prawdziwe(wcześniej przekazywane były z ust   do ust) opowiadają o faktach lub postaciach historycznych. Dowiadujemy się z nich o swoich przodkach, dawnych mieszkańcach miast, o ich zwyczajach. Przygotowując prace na konkurs spróbujcie sięgnąć także do opowieści ze swoich „małych ojczyzn”.

Regulamin konkursu:

Ja Ty My – 2021 plik docx

Ja Ty My -2021 plik pdf

Post Author: jspera